Historia i rodzaje sushi

Obecnie w większości polskich miast funkcjonują restauracje serwujące sushi, czyli największy przysmak kuchni japońskiej. Każdy miłośnik tej potrawy powinien poznać dokładnie historię jej powstania i rzeczywistego kraju pochodzenia. Głównymi składnikami sushi są ryby, marynowany ryż, owoce morza, warzywa i świeże owoce. Pierwszy przysmak powstał w 718 roku, ale od tego momentu do współczesności danie było poddane wielu zmianom.

Historia i rodzaje sushi

Czym wyróżnia się najlepsze sushi?

Na przestrzeni lat zmieniono między innymi sposób przygotowywania poszczególnych składników, pojawiły się nowe tradycje oraz ocet ryżowy. Według najstarszych zapisków najwcześniej sushi powstało w okolicach rzeki Mekong w Azji Południowo-Wschodniej. Stamtąd wzięła się tradycja umieszczania wypatroszonych i oczyszczonych ryb w naczyniach z ugotowanym ryżem. W wyniku fermentacji stawał się on kwaśny, ale jednocześnie był gwarancją świeżości ryb. Sushi zdobyło popularność dzięki wpływom buddyzmu, zgodnie z zasadami którego zakazywano spożywania mięsa. Rozwiązaniem było łączenie sfermentowanego ryżu z zakonserwowaną rybą. Ten moment był przełomowy, ponieważ sushi zaczęto traktować jak prawdziwe danie, a nie metodę konserwującą pożywienie. W dzisiejszych czasach najlepsze sushi w warszawie potrafi ściągnąć wielu klientów do renomowanych restauracji. Generalnie kuchnia japońska uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie, chociaż niektórzy wątpią, czy w przypadku sushi również tak jest. Przyczyną obaw jest ryż, produkt ma dość dużo kalorii, ale w rozsądnych ilościach nie wpłynie negatywnie na zdrowie człowieka. Osoby lubiące często spożywać najlepsze sushi w Warszawie powinny wprowadzić do codziennego funkcjonowania więcej ruchu, aktywności, aby nie dopuścić do powstania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Najpopularniejsze rodzaje sushi

Najlepsze sushi w Warszawie to także duża różnorodność rodzajów potrawy, chociaż tradycyjnie jest to klasyczna rolka z ryżem i warzywami w środku. Wśród najbardziej popularnych propozycji znajdują się Nigiri, Maki, Hosomaki, Futomaki, Uramaki, Tempura maki, Kaburamaki, Sashimi, Gunkan maki. Zdecydowanym numerem 1. na liście pod względem popularności znajduje się Nigiri, w środku którego znajdują się ryż z ułożonymi na wierzchu kawałkami świeżej ryby. Dodaje się do tego owoce morza w postaci kalmara, ośmiornicy, czy krewetek. Całość serwuje się z cienką warstwą wasabi. Równie cenionym rodzajem sushi jest Maki, zawijane w wodorosty, czego dokonuje się za pomocą bambusowej maty. Następnie tak przygotowane sushi kroi się na niewielkie kawałki. Warto zwrócić uwagę na najmniejszą odmianę sushi, czyli Husomaki. Jego rozmiary wynikają z obecności tylko jednego składnika - najczęściej warzywa lub ryby. Nieco bardziej rozbudowaną wersją powyższego rodzaju jest Futomaki, znajdują się w nim jeszcze inne elementy, takie jak warzywa, ryby, wodorosty. Ciekawą opcją jest tak zwane odwrócone sushi - Uramaki - ryż umieszcza się na wierzchu, a wodorosty i inne składniki w środku potrawy.