Jakie są najlepsze rośliny doniczkowe do łazienki?
Umieszczenie roślin doniczkowych w łazience to świetny pomysł. Nie tylko są stylową ozdobą, ale sprawiają, że otoczenie, w którym się znajdujesz, jest żywe i oddycha. Rośliny do łazienki wymagają niewielkiej pielęgnacji, co czyni je idealnymi do tego miejsca. Wiele osób przechodzi, nigdy nie przyglądając się uważnie temu, co ich otacza, ani nie zwracając uwagi na swoje przybory toaletowe lub inne produkty, ale kwiatki w doniczkach z pewnością przyciągną ich uwagę.
Rośliny doniczkowe do łazienki:
- Monstera - najpopularniejsza roślina ostatnich lat, której liście są deseniem dosłownie wszędzie od ubrań po dodatki do wnętrz i tapety. Dobrze sprawdzi się również w każdej łazience, niekoniecznie tej jasnej z oknami. Monstera dobrze rośnie zarówno w półcieniu jak i w miejscach jasnych.
- Alokazja inaczej strzałoliść i ucho słonia - ciekawa roślina, która dobrze sprawdzi się w łazience ze światłem słonecznym. Roślina ma duże ciemnozielone liście, które mają pofalowane brzegi i ozdobne żyłki. Preferuje wysoką wilgotność i wysoką temperaturę. W zimie nie należy podlewać allokazji, aby mogła przejść w stan spoczynku.
- Zielistka - roślina ta nie ma pięknych kwiatów, ale to liście są ciekawą cechą rośliny. Mają biały środek z jasnozieloną obwódką. Warto postawić ją na szafce lub półce, podwiesić pod sufitem, wtedy wypuści zaszczepki, które będą dekoracyjnie zwisać.
- Storczyk - wiele gatunków uwielbia dużą wilgotność i rozproszone światło, dlatego łazienka z oknem będzie dla nich idealna. Podłoże powinno być wykonane z kory, włókna kokosowego i keramzytu. Wymaga podlewania dopiero po całkowitym odwodnieniu, a nie ciągłego utrzymywania wilgoci. W okresie wegetacji warto nawozić te rośliny specjalnie opracowanym nawozem, który pomoże im w rozwoju.
Pamiętaj, że kwiaty do łazienki są modne w aranżacji wnętrz, ponieważ ten pokój nie jest idealny do uprawy roślin. Szczególnie dobrze radzą sobie tutaj odmiany tropikalne, które cieszą się w jasnych łazienkach takimi samymi warunkami, jakie panują w ich rodzimych krajach. W ciemniejszych pomieszczeniach lepiej poradzą sobie gatunki cieniolubne i rośliny doniczkowe, które nie wymagają obfitego światła.