Jesień w ogrodzie – z jakich maszyn i narzędzi najczęściej korzystamy?

Jesień to czas przygotowań do sezonu zimowego. Choć mogłoby się wydawać inaczej, to właśnie wrzesień, październik i listopad są najbardziej intensywnymi pod kątem prac ogrodowych miesiącami. Jednocześnie to okres najbardziej niepewny, w którym pogoda nie do końca sprzyja czynnościom wykonywanym poza domem. Dzień staje się krótszy, temperatury nocą nie przekraczają nawet 10 st. C, a ilość prac mających na celu zabezpieczenie ogrodu przed zimą, wydaje się nie mieć końca.

Chcąc maksymalnie usprawnić ten proces, powinniśmy zadbać o odpowiednie maszyny i narzędzia ogrodnicze. To właśnie z ich pomocą uda się nam zdążyć przed zimą z każdą pracą pielęgnacyjną, nie dając się przy tym zaskoczyć przedwczesnym mrozom i opadom śniegu.

Dmuchawa i odkurzacz do liści

Dmuchawy do liści to bezapelacyjnie jedne z najważniejszych sprzętów ogrodowych. Szczególnie przydają się właśnie w okresie jesiennym, kiedy to spadające z drzew liście niepotrzebnie zalegają na powierzchni naszego trawnika. Pozostawienie ich nietkniętych na cały okres zimowy może skutkować znacznym pogorszeniem stanu murawy  i trudnościami w późniejszym jej przygotowaniu do wiosny. Nie chcąc natomiast męczyć się z grabieniem liści, dużo bardziej opłacalna będzie inwestycja związana z zakupem dmuchawy lub odkurzacza.

Produkty te występują w wariantach spalinowych i akumulatorowych. Stosunkowo niewielka waga zapewnia łatwość użytkowania, a duża moc pozwoli uporządkować całą powierzchnię ogrodu w mgnieniu oka.

Wertykulator i aerator

Aerator i wertykulator do trawy to zdaniem wielu obecnie najpopularniejsze maszyny ogrodnicze. Służą do napowietrzania struktury gleby oraz usuwania martwej darni, która gromadzi się w trawniku przez cały sezon. Proces zarówno aeracji, jak i wertykulacji powinien być przeprowadzany wczesną jesienią oraz wiosną, tuż po stopnieniu ostatniej warstwy śniegu.

Sprzęty dostępne w większości sklepów ogrodniczych umożliwiają wykonanie obu tych prac, wymagając jedynie zmiany konkretnych ostrzy. Ich kształt, podobnie jak sposób obsługi, bardzo przypomina kosiarkę spalinową.

Jesień w ogrodzie – z jakich maszyn i narzędzi najczęściej korzystamy?

Nożyce do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu są lekkim narzędziem, umożliwiającym każdemu domownikowi łatwe przycięcie tego jakże popularnego krzewu. Tę pracę należy wykonać jesienią, aby wraz z początkiem nowego roku żywopłot mógł rozpocząć równy i zdrowy rozrost. Z obsługą takiego narzędzia poradzi sobie każda osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z podcinaniem drzewek i krzewów.

Terminarz prac wykonywanych jesienią

Harmonogram prac wykonywanych jesienią jest stosunkowo długi. Warto zabrać się za najważniejsze czynności z odpowiednim wyprzedzeniem, aby w późniejszym czasie nie być zaskoczonym nadchodzącą zimą. Do najpopularniejszych prac porządkowych w ogrodzie zaliczamy:

  • Przycinanie gałęzi drzew i krzewów – wrzesień
  • Aeracja i wertykulacja – wrzesień
  • Podcinanie żywopłotu – wrzesień/październik
  • Grabienie lub odkurzanie liści – październik
  • Użyźnianie gleby - październik
  • Ostatnie koszenie trawy – listopad
  • Zabezpieczenie pni drzew przed mrozami - grudzień