Karma bezzbożowa dla psa. Co daje ograniczenie zboża w diecie czworonoga?

Nie jest żadną tajemnicą to, że odżywianie jest kluczowym elementem zdrowia i kondycji. Tak samo jest w przypadku naszych czworonogów. To, co jedzą, ma olbrzymi wpływ na stan ich zdrowia. Niestety dzisiaj okazuje się, że wiele karm dla psów jest po prostu niezdrowych. A wszystko to przez zbyt dużą zawartość zbóż oraz węglowodanów. W czym problem? Dlaczego czworonogi nie powinny spożywać zbyt dużej ilości zboża?

Zboże w diecie psa – co powoduje?

Jeśli tylko przeczytamy składy niektórych komercyjnych karm dla psa, to od razu rzuci się nam w oczy to, że w ich składzie znaleźć można olbrzymią zawartość zbóż – zwłaszcza kukurydzy. Niestety nie jest to coś pozytywnego, ponieważ dieta psów powinna być w przeważającej części mięsna, a same zboża nie należą do naturalnych jej składników. Tym samym karma bezzbożowa dla psa jest po prostu pokarmem, który jest bardziej dostosowany do psiego układu trawiennego.

Karmy z dużą zawartością zbóż i jej wady:

  • Nietolerancja i alergia – niektóre psy mogą mieć nietolerancję lub alergię na zboża, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie skóry, swędzenie, biegunka czy wymioty.
  • Wysoka zawartość węglowodanów – zboża są bogate w węglowodany, co może prowadzić do nadwagi i otyłości u psów, szczególnie wtedy, gdy jedzą dużo karm zbożowych, a przy okazji są mało aktywne fizycznie.
  • Niska wartość odżywcza – takie zboża jak kukurydza, mają niską wartość odżywczą w porównaniu do mięsa, co oznacza, że nie zapewniają psom wystarczającej ilości białka i innych niezbędnych składników odżywczych.
  • Trudność w trawieniu – zboża ze względu na dużą zawartość błonnika i węglowodanów mogą powodować problemy z trawieniem u psa, zwłaszcza jeśli są spożywane w nadmiernych ilościach.
  • Ryzyko chorób – trzeba mieć również świadomość, że zboża mogą być również skażone pestycydami i innymi substancjami chemicznymi, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób i innych problemów zdrowotnych u psów.

Warto zaznaczyć, że zboże dodawane do karm to po prostu sposób na obniżenie kosztów ich produkcji, są to bowiem tanie wypełniacze zajmujące de facto w karmie miejsce, które powinno być przeznaczone przede wszystkim na mięso!

Karma bezzbożowa dla psa. Co daje ograniczenie zboża w diecie czworonoga?

Karma bezzbożowa dla psa i jej skład

W składzie karmy bezzbożowej dla psa nie znajdziemy żadnej zawartości zboża. Przy czym tego typu produkty to zarówno karmy mokre, jak i suche karmy bezzbożowe. Co ważne, jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego typu pokarmów jest również bardzo wysoka zawartość mięsa. W przypadku suchych karm powyżej 50 procent, a mokre karmy bezzbożowe mogą mieć go nawet ponad 90 procent. Karmy zbożowe natomiast mają często zawartość mięsa w granicy zaledwie kilku / kilkunastu procent. Ponadto karmy bez zbóż są z reguły pozbawione sztucznych barwników i konserwantów.

Rodzaje karmy bezzbożowej

Karmy bezzbożowe oprócz tego, że nie zawierają w sobie trudno przyswajalnych dla czworonogów zbóż, są dostępne również w różnej postaci, takiej jak karmy bezzbożowe dla psa pieczone czy karmy bezzbożowe dla psa monobiałkowe. Przy czym tego typu karmy są oferowane w wielu różnych smakach, co w połączeniu z ich lekkostrawnym i odżywczym składem, pozwala na zapewnienie czworonogom w pełni zdrowych, smacznych i zbilansowanych posiłków.