Lata dwudzieste, lata trzydzieste – jak stworzyć szykowne wnętrze w stylu bohemy?

Czerpanie ze stylistyki dawnych lat to obecnie modny trend w urządzaniu przestrzeni mieszkalnych. Czym się inspirować? Lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego wieku to wspaniały okres międzywojnia, kiedy ludzkość rozkwitła pod względem kultury, rozrywki i uprzemysłowienia. W roku 1921 wynaleziono sztuczny jedwab, a trzy lata później otwarto pierwszą autostradę do Mediolanu, kolebki włoskich tkanin. W 1937 roku wynaleziono nylonowe pończochy. Świat kipiał od pomysłów!

W roku 1931 zaledwie w 15 miesięcy zbudowano Empire State Building wysoki na 450 m. Wnętrza, w których mieszkali pomysłowi wynalazcy, musiały inspirować i dawać swobodnie marzyć. Może więc warto powrócić do stylu z okresu mody na boho?

Styl boho we współczesnych wnętrzach

Wnętrze jak z obrazu Tamary Łempickiej to luksusowy salon z welurową sofą tapicerowaną w kolorze butelkowej zieleni. Blask złotych dodatków, chłód marmurowego stolika do kawy, ciężkie story w oknach – to luksus, w którym i dzisiaj dobrze się poczujemy. Jak wyczarować przestrzeń z atmosferą tamtych lat? Komfortowe, tapicerowane meble, gięte krzesła na metalowym stelażu, mocny stół z marmurowym blatem to jeszcze nie wszystko. Warto ozdobić ściany – pomogą w tym fototapety w stylu boho na jedną lub dwie ściany i dobrze dobrana kolorystycznie farba na pozostałe. Pozostawienie białych murów to zbyt surowe wykończenie jak dla tej stylistyki. Pasują za to głębokie odcienie np. turkus, bordo, musztarda i mnóstwo dekoracyjnych ornamentów.

W salonie urządzonym według mody okresu międzywojennego każdy powinien poczuć się komfortowo. Na dodatkach, takich jak poduszki, podnóżki, dyskretne lampki i kinkiety nie warto oszczędzać. Wrócimy jeszcze do nich w dalszej części.

Lata dwudzieste, lata trzydzieste – jak stworzyć szykowne wnętrze w stylu bohemy?

Hipisi i cyganeria czerpią ze stylu boho pełnymi garściami

Styl boho odświeża się co pewien czas i ma swoich zagorzałych zwolenników na całym świecie. Inspiracje czerpie się nie tylko z lat 20. i 30. XX wieku, ale również z kultury hipisowskiej i cygańskiej. To styl eklektyczny i niejednoznaczny, który zaskakuje zestawieniami kolorów i łączeniem wzorów. Tchnie odwagą, przełamuje schematy i wychodzi poza ramy. Co ciekawe w galerii sklepu internetowego ObrazyFoto.pl znajdziemy fototapety w stylu boho, które dokładnie odpowiadają bogactwu tego trendu. Fani pozytywnych wibracji znajdą tu wiele spełnionych marzeń o wnętrzu pięknym, wypełnionym kolorami i pozytywną energią. To nie miejsce ani czas na minimalistyczną szarość i nudę!

Efektowne dodatki do salonu urządzonego w duchu cyganerii

Wróćmy teraz do dodatków. Czym wypełnić przestrzeń i co pasuje do fototapety w stylu boho? Duże lustro w ramie – stojące tremo lub okrągłe, zawieszone nad konsolą nada wnętrzu głębi. Rama lustra może być klasyczna lub zdobiona. Świetnie wygląda proste obramowanie w bogatym kolorze postarzanego złota. Na konsoli warto postawić wazon, może coś antycznego np. amfora ze szkła i obowiązkowo świeże kwiaty. Lampa w metalowej oprawie, a szczególnie z wiszącymi paciorkami, a nawet kryształowe żyrandole znakomicie wpasują się w przestrzeń. Przy takiej dostępności wyposażenia warto poeksperymentować!