Jak zapłacić kartą w sklepie?

Obecnie karta płatnicza pozwala w prosty i łatwy sposób dokonywać płatności za zakupy praktycznie w każdym sklepie. Jest to niesamowite ułatwienie, ponieważ nie trzeba pamiętać o regularnym chodzeniu do bankomatu, wystarczy mieć pod ręką swoją kartę.

Jak się płaci kartą w sklepie?

W sklepie kartą możemy zapłacić na kilka sposób, wszystko zależy do tego, czy mamy zwykłą kartę czy posługujemy się kartą w telefonie. W tym pierwszym przypadku płatność kartą może przebiegać na dwa sposoby.

Można zapłacić w sposób tradycyjny poprzez włożenie karty do terminala i podanie kodu pin do niej, niezależnie od tego jak wysoka kwota jest do zapłaty. Bardziej popularną metoda jest płatność zbliżeniowa polegająca tylko na przyłożeniu karty we wskazanym miejscu.  To, czy będzie potrzebny kod pin zależy od limitów jakie karta ma ustawione oraz od tego, jaka kwota jest do zapłaty.

Iną, najnowsza opcja jest możliwość płatności kartą, którą mamy skonfigurowaną w telefonie czyli płatność telefonem zbliżeniowo. Należy jednak posiadać odpowiednie funkcje w telefonie jaki i właściwie skonfigurowanego blika czy opcje Google pay. Trasakcja przebiega wówczas analogiczne jak do typowej płatności kartą.

Jak zapłacić kartą w sklepie?

Gdzie można w sklepach płacić kartą?

W sklepach płatność kartą jest możliwa w tradycyjnych kasach jak i kasach samoobsługowych. Możliwość tę posiadają wszystkie duże supermarkety a także drogerie czy sieci takie jak Żabka. W mniejszych sklepach jeszcze nie występują klasy samoobsługowe.

Kartą nie da się najczęściej zapłacić w miejscach takich jak lokalne targi z warzywami i owocami, targowiska weekendowe czy stragany przydrożne. Oprócz tego wciąż występują takie małe przychodnie, gabinety lekarskie czy sklepiki, dla których opłaty za systemy do płatności zbliżeniowych są po prostu za duże.

Jak widać, płatność karta w sklepie jest bardzo prosta i w większości miejsc można jej w ten sposób dokonać. Warto jednak, na wszelki wypadek, mieć ze sobą gotówkę. Zdarza się bowiem, że może dojść do awarii terminala i wtedy będzie konieczna tradycyjna płatność.