Nawożenie krzewów owocowych

Krzewy potrzebują odpowiednich składników do wzrostu tak jak ma to miejsce w przypadku innych roślin. Ten konkretny przypadek ma szczególny cel w uprawie, ponieważ chcesz mieć zdrowe i odżywcze owoce. Jaka jest najlepsza metoda uprawy owoców dobrej jakości w przydomowym ogródku?

Nawożenie krzewów owocowych jesienią

Późna jesień stała się ważnym okresem dla naszych upraw, ponieważ muszą one być przygotowywane do zimowania. To dobry okres na nawożenie krzewów owocowych, które wiosną dostaną dodatkowe składniki do wzrostu od razu po zimie. Jesienny proces nawożenia jest przeciwwskazany przy słabych, piaszczystych lub stromych gruntach, ponieważ istnieje duże ryzyko, że składniki odżywcze nie zostaną usunięte.

Nawożenie krzewów owocowych wiosną

Masz również wybór nawożenia roślin wiosną, choć czasem jest ona bardzo zimna i utrudnia ten proces. Zaleca się jednak przeprowadzanie tego procesu w przypadku ziemi słabej jakości i bardzo przepuszczalnej czy w sytuacji, gdy krzewy owocowe rosną na skarpie. Wówczas jest mniejsze prawdopodobieństwo, że nawóz nie spłynie gdzieś indziej zanim roślina go wykorzysta.

Nawożenie krzewów owocowych 

Nawożenie krzewów owocowych nawozami mineralnymi

Nawozy mineralne rozrzucone są po ziemi wokół korzeni. Głównymi makroskładnikami pokarmowymi dostarczanymi do krzewów są azot, potas i fosfor. Przygotowane mieszanki uniwersalne zazwyczaj zawierają wymagane zestawy makro- i mikroskładnikowe. Należy pamiętać aby zawsze dobrać skład nawozu do gatunku jak i ziemi, na której rosną krzewy.

Nawożenie krzewów owocowych fosforem

Gleba powinna zawierać dostateczne ilości azotu, aby dobrze wpływać na rozwój korzeni i całej rośliny, co przyczynia się do zdrowego wzrostu. Niedoborom fosforu w ziemi towarzyszy powolny wzrost, fioletowe przebarwienie lub sztywna struktura liści. Warto wówczas zasilić roślin owocowe takim nawozem, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Nawożenie krzewów owocowych potasem

Potas wpływa na rozwój krzewów a także jakość owoców. Ponadto jest to bardzo ważny w ustanawianiu odporności na choroby owocowe. W roślinach powinna istnieć równowaga azotu i potasu. Z tego powodu nie powinno się zapominać o nawożeniu krzewów owocowych także tym typem nawozu.

Nawożenie jest istotną czynnością wpływającą na kondycje krzewów owocowych jak również na wielkość plonów. To, jaki nawóz wybierzesz zależy od wielu czynników, więc warto starannie przemyśleć zakup.