Czym można pomalować figurki gipsowe?

Figurki z gipsu są częstą ozdobą we wnętrz, a samodzielne pomalowanie pozwala nam dopasować kolory do wnętrz i jest również świetną zabawą. Czym jednak można pomalować gipsowe ozdoby, które będą stać na półkach czy komodach.

Czym malować figurki gipsowe?

Da malowania figurek gipsowych są dedykowane specjalne, profesjonalne farby. Można jednak znaleźć ich tańsze zamienniki. Gips po prostu jest materiałem, który można malować właściwie każdą farbą.

W przypadku nowych figurek grunt można położyć od razu. Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które zwiększają przyczepność farby, a jednocześnie wzmacniają strukturę figurki oraz zapobiegną pyleni. Jeśli chodzi o zdobienie to najprostszą formą jest wykorzystanie lakierów wzmacniających strukturę i pozwalających uzyskać różne efekty od matowych, błyszczących aż po podstarzałe czy przyciemniane.

Czym można pomalować figurki gipsowe?

Innym, wymagającym sposobem jest ręczne malowanie pędzelkami. Stosowanie farb olejnych nie jest jednak zalecane, ponieważ musza długo schnąć i wydzielają szkodliwe opary. Nakładanie każdej kolejnej kolorystycznej warstwy wymaga czasu, ponieważ poprzedni musi wyschnąć. Z tego powodu dużo lepsza jest farba akrylowa, szybkoschnąca - dosłownie w kilka minut. Ale najpierw przed malowanie tym typem farm trzeba zmoczyć te figurki wodą. Ich zaletą jest duża paleta kolorów i odcieni, co daje bardzo dużo możliwości w malowaniu jak również nie trzeba ich utwardzać specjalnym lakierem, ponieważ mają właściwości wodoodporne. Zwykłe akwarele czy farby plakatowe też spełnią swoją rolę, ale wymagają one utwierdzenia na końcu po zakończonym procesie.

Podobnie jak w przypadku malowania na kartkach papieru czy płótnie, najpierw należy pomalować duże powierzchnie, a potem detale. Po wyschnięciu wszystkich nałożonych warstw farby można przejść do cieniowania i dodatkowych zdobień. Można do tego celu wykorzystać brokat czy wstążki.

Czym jeszcze ozdobić figurki gipsowe?

Oprócz farb, figurki gipsowe można również ozdobić innymi technikami jak metoda decoupagu, czy i celowe postarzanie i przecieranie przed malowaniem czy po malowaniu. Można je także zanurzać w całości w farbach i obsypywać później brokatem, ozdobić wstążkami czy kawałkami materiału i dodatkowymi elementami z plasteliny czy modeliny.

To, na co się zdecydujesz, powinno zależeć od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i co sprawi Ci przyjemność.